Reklama
Reklama

Kontrowersje na Szyperskiej: zburzono zabytkowy magazyn. "Ostatni element poznańskiego portu"

fot. facebook.com/RadnyDworek

Do kontrowersyjnego wyburzenia doszło przy ulicy Szyperskiej.

O sprawie poinformował Tomasz Dworek, radny ze Starego Miasta. - Deweloper, spółka VIRKE celowo zburzyła zabytkowy magazyn portowy przy Szyperskiej, pomimo interwencji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Był to ostatni element poznańskiego portu. Ostatnie wspomnienie akcji Bollwerk, w której żołnierza AK i mieszkańcy Chwaliszewa dokonali akcji dywersyjnej podczas II wojny światowej - napisał na Facebooku, załączając zdjęcia.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Ostatnie wolne miejsca!
REKLAMA

Pod postem rozgorzała dyskusja na ten temat. Do sprawy odniósł się m.in. Mariusz Wiśniewski. Zastępca prezydenta miasta zapowiedział interwencję w tej sprawie. - Tu nie ma co deliberować. Odpowiedź jest prosta. Kto łamie prawo, musi ponosić konsekwencje. W tym przypadku inwestor nie tylko złamał decyzję konserwatorską, która określała zakres możliwych prac, ale też nie zastosował się w piątek do decyzji MKZ o wstrzymaniu prac. Poleciłem po niedzieli sprawdzenie wszystkiego w dokumentach celem zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Ten inwestor, swoją postawą psuje wizerunek również innym inwestorom, ale i nam jako Miastu. Inni potrafią działać nie tylko zgodnie prawem, sztuką urbanistyczną, ale i poszanowaniem zasad dziedzictwa - czytamy we wpisie samorządowca.

Wiceprezydent Wiśniewski wyjaśnił, że ściana magazynu od ulicy miała być zachowana i wtopiona w nową inwestycję. Z informacji przekazanych mu przez Miejskiego Konserwatora Zabytków wynika, że dopuszczono jedynie możliwość modułowego demontażu ściany, aby nie zniszczyć układu cegieł - po całej "operacji' ściana miała wrócić na swoje miejsce.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro