Reklama
Reklama

Pomnik Smolenia: już wiadomo, gdzie stanie

fot. UMP

Decyzję o lokalizacji pomnika poprzedziły konsultacje społeczne.

Już wiadomo, że rzeźba upamiętniająca znanego artystę kabaretowego zostanie usytuowana na skwerze u zbiegu ulic Strzałowej i Rybaki. Zgłoszono kilka uwag dotyczących formy rzeźby i miejsca, gdzie miałaby ona stanąć. Ostatecznie Zespół ds. wznoszenia pomników na terenie Miasta Poznania zdecydował się utrzymać pierwotną formę i lokalizację.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Ostatnie wolne miejsca!
REKLAMA

Staramy się, aby umiejscowienie nowych pomników w przestrzeni Poznania nie było przypadkowe. Skwer u zbiegu ulic Rybaki/Strzałowa został wybrany z dużą rozwagą. Przed uczestnikami konkursu na projekt pomnika Bohdana Smolenia postawiono zadanie wkomponowania rzeźby w przestrzeń konkretnego skweru, posiadającego indywidualne uwarunkowania. Koncept zaprojektowany przez Piotra Sochę uwzględnia relacje przestrzenne i został dostosowany skalą do zastanego otoczenia - mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Projekt pomnika przygotował Piotr Socha z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pomnik przedstawia Smolenia siedzącego na krześle przy stole. Obok stołu pojawi się także puste krzesło, na którym będzie można usiąść.Rzeźba stanie na skwerze najprawdopodobniej w grudniu, w okolicy czwartej rocznicy śmierci artysty. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia, a także organizator zbiórki pieniędzy na budowę pomnika.

Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku po ciężkiej chorobie. Legenda polskiego kabaretu, członek kabaretu Tey, założyciel fundacji Stworzenia Pana Smolenia działającej w podmosińskim Baranówku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro